Очікування України від саміту НАТО у Вільнюсі

За день до саміту Альянсу у Вільнюсі залишається багато питань щодо можливих результатів для України, на які ще відсутня узгоджена відповідь. Причину такої ситуації оприлюднила “Financial Times”, а також підтвердили Джозеф Байден в інтерв’ю CNN і Єнс Столтенберг на прес-конференції 10 липня 2023 р.: союзники поки не досягли єдності стосовно багатьох аспектів можливого вступу до НАТО України. Найгірша новина для нас в тому, що найбільшим скептиком є команда президента Байдена. Як зазначив Столтенберг, низка важливих нюансів колективної позиції Брюсселю буде визначатися безпосередньо під час саміту. В цьому контексті особиста участь президента України Володимира Зеленського може підсилити ефективність лобіювання українського бачення.

Що стосується очікувань України від зустрічі у Вільнюсі, їх достатньо чітко артикулювали віце-прем’єр Ольга Стефанішина, міністр Дмитро Кулеба і радник президента Ігор Жовква. Київ погоджується з неможливістю вступу під час війни, готовий відкласти його на «після перемоги» (однак отримує проблему у вигляді інтерпретації що вважати перемогою). Разом з тим, офіційні представники України чітко заявляють про неприйнятність невизначених чітко, розмитих рішень НАТО на кшталт «подальшої співпраці та зближення позицій», «підсилення перспектив». Київ очікує, по-перше, застосування процедури подібної до тої, яку отримали Фінляндія і Швеція, без проміжного етапу у вигляді ПДЧ. За інформацією, яку 10 липня оприлюднив Д. Кулеба, з цього питання досягнуто згоду країн-членів.

По-друге, Україна сподівається на формулювання чіткого алгоритму вступу до Альянсу. Як приклад наводиться отримання «політичного запрошення» у Вільнюсі із запуском офіційної процедури на наступному саміті 2024 року у Вашингтоні. І нарешті, українські урядовці погоджуються, що остаточне рішення про членство України в НАТО буде ухвалено тоді, "коли це дозволять безпекові умови" (з можливим альтернативним формулюванням «коли це дозволять безпекові міркування, а не умови»). 

Крім того, всі держави-члени НАТО пристали до ідеї надання нашій країні безпекових гарантій. Україна вважає, що найкраща безпекова гарантія – членство в Альянсі, однак до того, скоріше за все, йтиметься про гарантії за «ізраїльською моделюю», про що сказав Джозеф Байден. Інакше кажучи, союзники готові не тільки всіляко підтримувати здатність України протистояти російській агресії під час війни, але й продовжити сприяння укріпленню безпеки після її завершення. Однак для Києва є вкрай важливим щоб безпекові гарантії не розглядалися в якості замінника повноцінному членству, а лише як страховка на час процесу приєднання.

На тепер, 10 липня 2023 р., очікування від Вільнюського саміту для України можна передати двома помірковано оптимістичними висловами. Єнс Столтенберг: Україна отримає у Вільнюсі багато, але не все, на що розраховує. Ольга Стефанішина: відповіді "ні" на саміті НАТО не буде. Зараз йдеться про формулювання відповіді "так".

Записав: Данило Вереітін

Статті

Донбас
19.05.2024
18:44

«Единая Россия» в Луганську змусила школярів збирати сміття. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу хвалили місцеву владу і самі себе. Виходило не дуже. Іноді доводилося маніпулювати заголовками і вдавати, що «все йде за планом». «Великий брат» теж вставляв свої п'ять копійок, намагаючись всіляко показати, що...
Країна
18.05.2024
13:54

Звільнення за "зв'язки" з людьми в окупації: Зеленський не підтримав ідею нардепів

Якщо раніше про його «зв'язки» з родичами, які проживають в окупації, знали лише близькі друзі, то тепер він зобов'язаний про це повідомити своє керівництво. Інакше його можуть звільнити
Луганськ
17.05.2024
10:41

 «Розумні люди зберігають свою думку при собі». Луганський щоденник

Якщо ти живеш за правилами, не намагаючись порушувати їх, ти житимеш нормально. Просто нормально. Можливо, погано, а може, добре, але ти житимеш. Якщо ж ти замахнувся своїм маленьким кулачком на систему, ти теж житимеш, але житимеш погано
Всі статті